– Send blomster til Ahmadinejad
Den iranske queer-organisasjonen IRQO ber aktivister over hele verden sende blomster til Irans president Mahmud Ahmadinejad som en protest mot regimets behandling av landets lhbt-befolkning.
Reidar Engesbak [Mandag 19. november 2007]
![]() |
Iranian Queer Organisation, IRQO, ber aktivister over hele verden om å sende to blomster til Irans president Mahmud Ahmadinejad.
Ideen springer ut fra en kampanje som ble gjennomført for å stoppe deportasjonen av
Pegah Emambakhsh, en iransk lesbisk kvinne, fra Storbritannia.
Kampanjen førte til at tusenvis av blomster ble sendt til henne mens hun satt i varetekt, noe som skapte oppmerksomhet rundt saken hennes. Emambakhsh er nå løslatt fra varetekt og venter på å få sin asylsøknad behandlet av den engelske domstolen.
I en pressemelding fra IRQO heter det: «I Iran fortsetter myndighetene å dømme kvinner, politiske aktivister, ungdommer, fritenkere og homoseksuelle til døden. Nå må Irans president, Mahmud Ahmadinejad, og landets domstoler, på en fredlig, men bestemt måte, bli gjort oppmerksom på at livet er hellig i alle deler av verden og i alle religioner.»
IRQO ber nå mennesker over hele verden om å bli med på en uvanlig aksjon.
«Vi vil be dere om å sende en hvit blomst, symbolet for liv, og en rød blomst, symbolet for blod, til Ahmadinejad og be ham stoppe blodbadet og drapene på uskyldige ofre, og om å stoppe terror- og voldsregimet.»
Iranske menneskerettighetsorganisasjoner har rapportert at minst 4 000 homofile menn har blitt henrettet siden 1979.
I september i år da president Ahmadinejad holdt en tale ved Columbia University i New York fikk han et spørsmål fra salen om homoseksualitet.
«I Iran har vi ikke homoseksuelle som i deres land. I Iran har vi ikke dette fenomenet, og jeg vet ikke hvem som har fortalt dere at vi har det», svarte president Ahmadinejad og ble møtt med et latterbrøl fra salen.
Iran møtte stor internasjonal motstand etter at to homofile tenåringer ble henrettet offentlig ved henging 19. juli i 2005. Ungdommene ble hengt på Rettferdighetens Torg i byen Mashhad.
Mahmoud Asgari, 15 år, og Ayaz Marhoni, 17 år, var også tiltalt for å ha voldtatt en 13 år gammel gutt, men majoriteten av nyhetsselskaper mener det var en tiltale iscenesatt av myndighetene for å unngå internasjonal kritikk. Aktivister tror guttene kan ha tilstått etter uker med tortur. De var i forvaring og utsatt for vold fra politiet i fjorten måneder før de ble henrettet.
Les mer om blomsteraksjonen hos Iranian Queer Organisation
Tips en venn om denne saken
Skriv ut denne saken
Andre nyheter

Demonstrerer mot Iran
Geir Hagland i «Stop killing kids and gueers» oppfordrer folk til å delta i demonstrasjon mot drap på homofile i Iran.
[09.02.10]Les mer

Slår tilbake mot kritikk
Anette Trettebergstuen og Håkon Haugli kritiserer LLH for å sutre over at de får for lite penger.
– Kutt i homomidlene gjør at mange som vil jobbe med homospørsmål ikke får gjort det, sier LLH-leder Karen Pinholt.
[09.02.10]Les mer

Sjokkert over henleggelse
Lasse har gjennomgått omfattende behandlinger for brannskader etter at han ble satt fyr på i påsken 2009. Nå er saken henlagt.
– Hvor urettferdig skal dette få bli, spør Reidun Bockelie, mor til Lasse.
[08.02.10]Les mer

Skeiv Ungdom i Kenya
Åshild Marie Vige og Stian Amadeus Antonsen fra Skeiv Ungdom skal være i Kenya i tre måneder og bo, leve og jobbe sammen med homoaktivister i Gay and Lesbian Coaliton of Kenya (GALCK). På Blikk Nett kan du lese blogg fra oppholdet.
[08.02.10]Les mer








