Blikk Nett > Mandag 8. februar 2010

 

Ikke noe homoflagg på Tromsø rådhus

Tromsø kommune nekter festkomiteen for felles ekteskapslovsfest i Tromsø å flagge med regnbueflagget utenfor Rådhuset fredag 20. juni.
– I motsetning til i Oslo har kommunen ikke vært særlig velvillig innstilt til å bidra til feiringen av den nye ekteskapsloven, sier Kari Helene Skog i festkomiteen.

Kari Helene Skog

Kari Helene Skog. Foto: Dag Ole Lyche-Sæther

Mens flaggene skal vaie utenfor Operaen og festlighetene skal skje på Operataket i Oslo, blir det ingen flagging utenfor festen i Tromsø. Tromsø kommune har ikke bevilget penger til festen og nekter i tillegg festkomiteen å flagge med regnbueflagget på Rådhusets flaggstang. Begrunnelsen er at regnbueflagget ikke er et offisielt flagg.


LLH Troms, Skeiv Arktisk Ungdom i Troms og festkomitéen for ekteskapsloven hadde i utgangspunktet planlagt en høytidelig mottakelse på Rådhuset med tale av ordføreren. Festen er nå flyttet til kaféen Sånn.
– Ordfører Arild Hausberg kommer for å holde tale og det er vi selvsagt glade for, men vi er skuffet over måten Tromsø kommune har behandlet denne saken på, sier Kari Helene Skog.


Ifølge Skog har Tromsø kommune brukt over en måned på å gi festkomitéen avslag på søknaden om økonomisk støtte.
– Vi har ringt og ringt kommunen uten å få svar. Fire dager før den planlagte festen fikk vi avslag på søknaden. Heldigvis stiller LLH Troms med noen midler som gjør at festen på Sånn kommer til å bli flott og verdig fest for en ny felles ekteskapslov. Det blir brudemarsj og kjærlighetssanger, og det skal bli festtaler. Og etter det offisielle programmet har vi fått en dj til å spille ordentlig festmusikk. Men regnbueflagget må vi henge opp inne. Festen starter klokka 1800, programstart kl 19, og festen er åpen for alle, sier Skog.

Andre nyheter

Lasse Sebastian Wethal

Sjokkert over henleggelse

Lasse har gjennomgått omfattende behandlinger for brannskader etter at han ble satt fyr på i påsken 2009. Nå er saken henlagt.
– Hvor urettferdig skal dette få bli, spør Reidun Bockelie, mor til Lasse.
[08.02.10]Les mer

GALCK og Skeiv Ungdom

Skeiv Ungdom i Kenya

Åshild Marie Vige og Stian Amadeus Antonsen fra Skeiv Ungdom skal være i Kenya i tre måneder og bo, leve og jobbe sammen med homoaktivister i Gay and Lesbian Coaliton of Kenya (GALCK). På Blikk Nett kan du lese blogg fra oppholdet.


[08.02.10]Les mer

Albania

Albania får antidiskrimineringslov

Albania har vedtatt en antidiskrimineringslov som vil beskytte lhbt-personer og andre minoriteter.
[08.02.10]Les mer

penger

Synes LLH sutrer

LLH har gått kraftig ut etter at det ble kutt i homopotten. Stortingsrepresentantene Håkon Haugli og Anette Trettebergstuen mener at LLH må legge konkrete planer på bordet, ikke bare kreve penger.
[08.02.10]Les mer

SØK I BLIKK NETT

ANDRE MEDIER

BLIKK NYHETER