Kan ikke nekte LLH å informere
Etter at Blikk Nett skrev at Danielsen kristne videregående skole ikke ville ha besøk av LLH, foreslo KrF i Bergen å utestenge LLH fra å drive informasjon på skolene.
– Nå har jeg fått bekreftet fra kunnskapsminister Øystein Djupedahl at dette er i strid med opplæringsloven, sier stortingsrepresentant André Dahl (H), som tok opp saken med kunnskapsministeren.
Elin Nygård [Onsdag 10. oktober 2007]
![]() |
André Dahl. |
KrF i Bergen kom med en innstilling til bystyret om å utestenge LLH fra å informere om homofili i bergensskolene. Instillingen gikk igjennom i finanskomiteen. Flertallet i finanskomiteen i Bergen består av KrF, Fremskrittspartiet, Pensjonistpartiet og Høyre.
Etter at André Dahl henvendte seg til Høyres representanter i finanskomiteen i Bergen bystyre, karakteriserte de vedtaket som et arbeidsuhell og garanterte at de ikke ville være med på å vedta forslaget når det kommer opp i bystyret.
Lovstridig innstilling
Innstillingen fra finanskomiteen bygde på et forslag fra KrF. I innstillingen heter det at: «Skolens lærere og helsepersonell tillegges oppgaven å undervise og gi informasjon innen de tema som angår homofili. Å la utvalgte organisasjoner enten ta del i undervisning eller utarbeide materiell omkring dette tema, kan anses å være i konflikt med foreldreretten.»
– Da saken kom opp sendte jeg straks et brev til statsråd Djupedal og ba han avklare hvorvidt vedtaket er forenlig med opplæringsloven. Nå har jeg fått svar, og innstillingen er ikke forenlig med loven, sier André Dahl.
Djupedals presiserer i svaret til Dahl at foreldreretten slik den fremkommer i barnelovgivningen og menneskerettighetene ikke er til hinder for at organisasjoner som LLH informerer elever om homofili i undervisningen eller utarbeider materiale til bruk i opplæringen.
– Dette var en nyttig avklaring fra statsrådens side. Forhåpentligvis kan dette danne et viktig prinsipielt utgangspunkt for de kommunene hvor man søker å hindre informasjonsflyt som kan sikre homofil ungdom en bedre oppvekst på basis av hobbyjuss, sier Dahl.
Tips en venn om denne saken
Skriv ut denne saken
Andre nyheter

Demonstrerer mot Iran
Geir Hagland i «Stop killing kids and gueers» oppfordrer folk til å delta i demonstrasjon mot drap på homofile i Iran.
[09.02.10]Les mer

Slår tilbake mot kritikk
Anette Trettebergstuen og Håkon Haugli kritiserer LLH for å sutre over at de får for lite penger.
– Kutt i homomidlene gjør at mange som vil jobbe med homospørsmål ikke får gjort det, sier LLH-leder Karen Pinholt.
[09.02.10]Les mer

Sjokkert over henleggelse
Lasse har gjennomgått omfattende behandlinger for brannskader etter at han ble satt fyr på i påsken 2009. Nå er saken henlagt.
– Hvor urettferdig skal dette få bli, spør Reidun Bockelie, mor til Lasse.
[08.02.10]Les mer

Skeiv Ungdom i Kenya
Åshild Marie Vige og Stian Amadeus Antonsen fra Skeiv Ungdom skal være i Kenya i tre måneder og bo, leve og jobbe sammen med homoaktivister i Gay and Lesbian Coaliton of Kenya (GALCK). På Blikk Nett kan du lese blogg fra oppholdet.
[08.02.10]Les mer







