En same, en kvinne og en homo
Tom Hugo Hermansen gleder seg til tross for den polariserte boikottdebatten.
Les også
-
Pluss
På Pride-scenen i Manila: – Skeive artister har en egen utstråling
– Jeg har fått oppleve friheten skeive har i Norge, samtidig som jeg har den filippinske lidenskapen og energien. Det preger hvordan jeg opptrer, sier den norsk-filippinske artisten Kumare Harvey.
-
Pluss
– Jeg prøver å være bevisst på hva jeg legger ut i verden
Sverre Breivik, også kjent som bare Metteson, ferdigstiller i disse dager både TV-serie og ny musikk, og har tatt seg fri fra festivaler og jobb for første gang på flere år denne sommeren.
-
Pluss
Roskilde på skeiva – Se bilder
Nord-Europas største musikkfestival har også god skeiv representasjon.
-
Slik mottas Madonnas nye album
Fredag 3. juli er Madonnas nye album «Confessions II» ute. De første anmelderne gir tommelen opp.
-
Pluss
Skeiv rapper kåret til månedens beste artist : – Lett å like
Bergensrapperen gjorde konsert under Oslo Pride sist helg. I dag ble Teddy kåret til «Månedens Urørt» for juli av NRK P3.
-
Canada deltar i neste års Eurovision
Canada skal delta i neste års utgave av Eurovision Song Contest, opplyser Den europeiske kringkastingsunionen (EBU).
-
Pluss
Slik var de første reaksjonene på Robyns nye show
Fansen kom fra flere land da Robyn åpnet «Sexistential»-turnéen i Dublin. Om to uker spiller hun i Oslo.
-
Pluss
Etter paraden spiller MÍO sin siste Oslo-konsert på lang tid
MÍO markerer Pride med en gratis spesialkonsert på Folk i Storgata lørdag kveld. Bandet har satt sammen et eget Pride-sett med skeive slagere, mer glitter og låter de vanligvis ikke spiller.
-
Pluss
Niilas klar for Oslo Pride: – Klubben har alltid vært et fristed
Når Niilas spiller i Pride Park torsdag, gjør han det med et helt nytt bandprosjekt. For DJ-en, produsenten og komponisten handler det samtidig om noe mer enn bare en konsert.
-
Tons of Rock: Yungblud avlyser
Yungblud avlyser fredagens konsert på Tons of Rock. Erstatteren blir Joan Jett & The Blackhearts.
KEiiNO (uttales kæino) gikk av med seieren i den norske Melodi Grand Prix-finalen i Oslo Spektrum lørdag 2. mars. Nå skal låta «Spirit in the Sky» kjempe om førsteplassen under finalen i Tel Aviv. KEiiNO består av den samiske rapperen og joikeren Fred Buljo, sangeren Alexandra Rotan, og sanger og låtskriver Tom Hugo som er et kjent navn i det skeive miljøet, blant annet fra MGP 2018, da han deltok med låta «I Like I Like I Like».
«Vi er ikke valgt for å ha noen politiske meninger. Vi er valgt for å synge en låt», sier Tom Hugo Hermansen til Dagsavisen.
171 artister i Sverige, inkludert Mari Boine, har skrevet under på et oppropet «Artister mot Eurovision 2019» publisert i svenske Aftonbladet. Men Tom Hugo Hermansen gleder seg til tross for den polariserte boikottdebatten.
«Vi får muligheten til å fronte et budskap om aksept og likeverd for 200 millioner seere, og hylle de mange historiske kampene for å være annerledes og bli representert. Det at vi i det hele tatt kan stå der sammen, en same, en kvinne og en homofil, i et norsk-samisk samarbeidsprosjekt, viser at konflikter som kan virke umulige, kan løses opp gjennom samarbeid og aksept. Situasjonen i Midtøsten er kompleks, det er vi klar over. Men noe av det vi som artister kan gjøre, er å fremføre låter som oppfordrer til aksept og samarbeid», sier Hermansen til Dagsavisen.
Les også
-
Eurovision-vinneren hyllet i Bulgaria: Alt er mulig
Eurovision-vinner Dara ble ønsket velkommen hjem av jublende fans med flagg og plakater da hun søndag landet i Bulgaria.
-
Norge tredje siste land på scenen i Eurovision-finalen
Norges Jonas Lovv har bare Romania og arrangørlandet Østerrike etter seg på scenen i Eurovision-finalen i Wien lørdag. Det antas å være en fordel å synge sent.
-
Vill jubel da Jonas Lovv gikk videre til Eurovision-finalen
Norges representant Jonas Lovv gikk videre til finalen i Eurovision Song Contest etter å ha sunget rockelåten «Ya Ya Ya» i andre semifinale.