Meninger

– Det er viktig å ta aromantiske erfaringer på alvor

16.–22. februar markeres Aromantic Spectrum Awareness Week. Skeive Funkiser ønsker å bruke denne uka til å løfte en identitet som for mange føles isolerende og stigmatisert.

Fra venstre: Elan Morgan, leder i Landsforeningen for Skeive Funkiser, og Mar Dokken, varamedlem i styret i Landsforeningen for Skeive Funkiser.
Publisert

Dette er et innlegg. Eventuelle meninger i teksten står for skribentens regning. Hvis du ønsker å sende et innlegg, kan du sende det hit.

Å være aromantisk betyr at man ikke, i liten grad eller sjeldent opplever romantisk tiltrekking for andre. Det sier ingenting om evnen til å føle, knytte seg til, bry seg eller ha nære relasjoner. Likevel møter aromantiske personer ofte myter som gjør det vanskeligere å bli tatt på alvor.

En vanlig misforståelse er at aromantiske mennesker er følelsesløse eller umodne. Det stemmer ikke. Romantisk tiltrekning er ikke et eksempel på modenhet, og det er heller ikke den eneste formen for kjærlighet eller tilknytning. Aromantiske mennesker føler like mye som alle andre, bare ikke nødvendigvis på en romantisk måte.

En annen myte er at aromantiske personer utnytter andre, eller er «rundbrennere». Men hvordan man behandler andre mennesker handler om grenser, respekt og kommunikasjon, ikke om hvilken orientering man har. Aromantiske personer kan være like omsorgsfulle, ansvarlige og tydelige i relasjoner som alle andre.

Det er også mange som tror at aromantiske mennesker ikke er interessert i relasjoner i det hele tatt. I realiteten er det stor variasjon innad i det aromantiske spekteret. Noen ønsker emosjonelle og/eller seksuelle forhold, noen bygger sterke platoniske partnerskap, og mange har nære bånd til venner, familie og fellesskap. Romantisk tiltrekning er bare én av mange måter mennesker knytter seg til hverandre på.

Og ikke minst – aromantisme er ikke det samme som aseksualitet.

Aseksualitet, ofte forkortet «ace», innebærer å oppleve sjelden, liten eller ingen seksuell tiltrekning til andre. Noen er begge deler, ofte kalt «aroace», men dette er to ulike spektre. Mange aromantiske personer opplever seksuell tiltrekning og identifiserer seg derfor også som for eksempel hetero, homo eller bi.

Det finnes dessverre svært lite forskning på aromantiske personers levekår. Aromantiske personer blir ikke inkludert som egen gruppe i norske levekårsundersøkelser om skeiv helse. Den forskningen som finnes, peker likevel på økt risiko for stigmatisering, invalidering og dårligere møte med helsevesen og velferdstjenester. 

Mange forteller også om å føle seg utenfor i skeive miljøer og å ikke bli anerkjent som skeive.

For våre medlemmer, som i tillegg møter barrierer som funksjonshemmede i skeive rom, kan dette føre til økt isolasjon og mindre tilgang på støtte og fellesskap. Vi opplever ofte at våre identiteter eller annerledeshet blir tilskrevet vår funksjonshemming og behandlet som noe som må «kureres», ikke som en del av hvem vi er.

Derfor mener vi det er viktig å ta aromantiske erfaringer på alvor, både i og utenfor skeive miljøer. Vi trenger mer kunnskap, mer synlighet og mer rom for mangfoldige måter å være menneske, skeiv og i relasjon på.

Som en del av dette markerer vi i Skeive Funkiser Aromantic Spectrum Awareness Week med et arrangement 21. februar på Skeivt kunst- og kultursenter, i samarbeid med FRI Oslo og Viken. Vi starter med en panelsamtale kl 15:30 om aromantisme, før vi fortsetter med en sosial aften med pizza og et trygt rom for alle aromantiske, spørrende og relasjonskreative.

Vi håper flere vil være med oss, enten ved å delta på arrangementet vårt, dele informasjon, eller rett og slett være nysgjerrige og åpne. 

Ingen er for lite eller for mye for oss.

Powered by Labrador CMS