Musikk
Beharie gjester indieduo på ny singel: – Gir nye impulser
Beharie er å høre på den nye singelen fra duoen Konradsen, som utgis i dag. Samarbeidet beskriver han overfor Blikk som lærerikt og inspirerende.
– Jeg ble veldig glad da de spurte om jeg ville komme innom studio og teste litt på låten. Synes den var utrolig fin, og jeg følte meg veldig hjemme i den med en gang. Den kunne passet fint inn i mitt eget univers, forteller Beharie til Blikk om det ferske samarbeidet.
Ifølge pressemeldingen fra 777 Music, plateselskapet til Konradsen, har Beharie fulgt duoen siden debutlåten «Never Say A» i 2018.
Beharie, som egentlig heter Christian Roger Beharie, forklarer at denne samarbeidsformen er uvant for ham:
– Jeg har ikke gjort det så mye, men synes det er veldig spennende og lærerikt! Det gir nye impulser, og det er gøy å bli pushet av andres kunstnerskap.
Et åpenbart samarbeid
Beharie utga i 2025 sitt andre album, «When the Silence Gets Too Loud». Det ble, i likhet med debuten, produsert av Hans Olav Settem og Marit Othilie Thorvik.
Da Konradsen tidlig i 2025 gikk i studio for å arbeide med nytt materiale, falt valget på de samme produsentene.
Det ble startpunktet for samarbeidet.
– Vi hadde hørt en del på den nye plata til Beharie som enda ikke var utgitt, og det var åpenbart at han måtte synge sammen med Jenny, forteller Eirik Vildgren fra Konradsen i pressemeldingen.
Videre forteller duoen at låten opprinnelig ble skrevet til kortfilmen «Storfjord 1829», regissert av Martin Bremnes, som Konradsen også komponerte musikken til.
Låten ble ikke med i filmen til slutt, men ble sentral for perioden for duoen.
En stor lettelse
Når Blikk spør Beharie om hvordan han selv opplevde 2025, beskriver han det som et kunstnerisk rikt år, og at han i forbindelse med albumslippet overtenkte ting litt mer enn han pleier.
– Det var en ganske stor lettelse å få det ut og gi slipp på kontrollen. Vi dro på en turné med bandet i fjor høst, som kanskje er den fineste og gøyeste turen vi har hatt så langt, forteller han.
– Det er gøy å kjenne på at vi blir mer sammensveisa både av og på scenen, og at konsertene når stadig nye høyder.
– Masse ny musikk
Da Blikk møtte Beharie under en intimkonsert i Berlin i forbindelse med albumlanseringen i høst, utdypet han også hvordan det personlige preger låtskrivingen.
– Jeg skriver jo om mitt eget liv og mine erfaringer. Og jeg forelsker meg jo i menn, så det er jo naturlig at de handler om det fremdeles. Men det er litt færre kjærlighetshistorier denne gangen, fortalte han om det ferske albumet da.
Om alt går etter planen blir 2026 også et produktivt år med tanke på nytt materiale, selv om han også skal tilbringe mer tid på veien.
– I 2026 skal jeg på del to av turneen etter albumslipp. Det blir mer nedstrippa med en del solokonserter og noen duokonserter. Ellers skal jeg tilbringe masse tid i studio, og lage masse ny musikk.