Teater

Punka jenter og renessanseballett

Dette er de skeive høydepunktene under Oslo Internasjonale Teaterfestival.

Skeiv renessanseballett er stikkordet i forestillingen «Afterlife».
Publisert Sist oppdatert

10.-19. mars avholdes Oslo Internasjonale Teaterfestival (OITF). Det er Black Box Teater som står for programmet, som er lagt opp med et interseksjonelt perspektiv, ifølge kommunikasjonssjef Sara Wegge.

Festivalen byr i år på varierte skeive programposter.

«Afterlife».

Ikke-binær renessanseballett

Hvordan hadde klassisk ballett sett ut hvis den oppsto i dag? Og hva om den ble formet av kropper og identiteter som originalt var ekskludert fra dansen? Dette er bare noen av spørsmålene danser og koreograf Louis Schou-Hansen og kunstner Karoline Bakken Lund stiller i forestillingen «Afterlife», som har premiere under OITF.

De ser for seg en ny fremtid for balletten, der forståelsen av kjønn sprenges og skeive får ta plass. Forestillingen tar utgangspunkt i klassisk ballett i renessansen, en tid hvor dans fortsatt var «folkedans» for det hvite aristokratiet.

Renessanseballettens symbolikk var bygget på tokjønnsmodellen og en binær forståelse av seksualitet og reproduksjon. Schou-Hansen og Lund «rocker» med renessanseballettens tradisjonelt streite symbolikk og forsøker å skrive seg inn i en historie som aldri har tilhørt dem selv.

«Afterlife» spilles på Mimosa Studio, Christian Krohgs gate 2, fram til 19. mars. Etter forestillingen søndag 13. mars blir det ettersnakk med Louis Schou-Hansen og Karoline Bakken Lund.

Fra filmen «Team Hurricane».

Punk og kjønnsidentitet

I den danske regissøren Annika Berg’s debutfilm «Team Hurricane» møter vi åtte jenter mellom 14 og 17 år. Vi følger dem gjennom kamper mot spiseforstyrrelser og selvskading, men også gjennom en gryende forståelse av sin egen kjønnsidentitet.

Jentene finner fellesskap i sin egen punkgjeng, men så får de vite at den lokale ungdomsklubben, deres sosiale midtpunkt, skal stenges. De bestemmer seg for å lage en utstilling for å stenge med stil.

«Team Hurricane» beskrives som en film i krysningen mellom dokumentar og fiksjon, fullpakket med montasjer, 90-tallsestetikk, Instagram og videoblogger. Den gir innblikk i livet til en gjeng unge punkere med sterke meninger og smittende engasjement.

«Team Hurricane» vises på Vega Kino, onsdag 16. mars kl. 18.00.

Caspar Eric og Bjørn Hatterud.

Kropp og makt

Kan kunst skape endring i et samfunn hvor kropper rangeres etter hva de kan og ikke kan gjøre? 14. mars møtes forfatterne Bjørn Hatterud og Caspar Eric til samtale om makt, klasse, språk og kropp.

Hatterud er aktuell med foto- og intervjuboken «Skeive ikoner» og vil lese fra denne. Eric leser fra boken han for øyeblikket jobber med, med arbeidstittel «NEWBALANCE».

Samtalen mellom Caspar Eric og Bjørn Hatterud foregår på Vega Scene, mandag 14. mars kl. 17.00-18.00.

Powered by Labrador CMS