Bok
Paret skriver lesbisk krim av den typen de har lyst til å lese selv
Elsa og Cornelia Swärd forsøker spå om framtiden i den første av to bøker i ny svensk krimserie.
Elsa og Cornelia Swärd (f. 1995/1990) bor med sine to barn og hund i Stockholm. Deres første bok var en kjempesuksess i hjemlandet. Allerede nå er det klart at deres andre også kommer på norsk på nyåret.
Foto: Karl Nordlund
– Vi ville først og fremst skrive en krimroman som vi sjøl hadde hatt lyst til å lese. Da måtte den være litt drøy, politisk og ha lesbiske i hovedrollene, sier Elsa Swärd til Blikk.
Sammen med kona Cornelia Swärd debuterte hun i fjor med den makrabe krimromanen «Rovdrift». på svensk. Nå finnes den i norsk oversettelse.
Romanen starter som mange andre krimbøker med funnet av en død person. Derfra beveger «Rovdrift» seg lengre og til et mørkere, politisk landskap.
Protagonistene er kriminaletterforsker Maggan Kipowski og hennes kjæreste, tv-journalisten Vera Bonde, som nøster i saken fra hver sin kant. Forholdet deres blir satt på en hard prøve på grunn av saken, og bedre blir det ikke at Vera roter seg inn i en utroskapsaffære med visestatsministeren Doris Rapp. Handlinga er lagt litt fram i tid, til 2033.
Digital
12 måneder
799,-
KJØP
Digital + Magasin 12 måneder
898,-
KJØP