Kulturtipset
Tuva Syvertsen er frontfigur i gruppa Valkyrien Allstars. Forrige måned slapp de sitt tredje album «Ingen hverdag», og denne måneden har hun, Ola Hilmen og Erik Sollid turnert Norge rundt med nye og gamle låter. 22. desember er de klare for konsert på John Dee i Oslo.
Tuva Syvertsen anbefaler overraskelseskonsert.
Les også
-
Pluss
Embla fant Hannah – og har sluttet å gjemme seg i musikken
På to år har Embla Karidotter kommet ut, forelsket seg og giftet seg med Hannah. Nå vil hun at ingen skal måtte lete etter det skeive i musikken hennes.
-
Pet Shop Boys hyller kodeknekker i nytt album
Den britiske synthpopduoen Pet Shop Boys hyller kodeknekkeren og matematikeren Alan Turings liv på sitt kommende album.
-
Pluss
Skeive i ny sesong av «Hver gang vi møtes»
Fay Wildhagen og Ruben Markussen er blant de sju artistene som er klare for neste sesong av «Hver gang vi møtes».
-
Økonomisk rekordår for Girl in Red
Marie Ulven Ringheim (27), kjent som Girl In Red, fikk et rekordår for hovedselskapet sitt i 2025, melder VG.
-
Pluss
Albumet kommer i høst, men for Metteson er det ikke ferdig før på nyåret
Fire konserter i Oslo Konserthus, nytt album og fersk singel. Metteson går en travel høst og vinter i møte, både på scenen og på skjermen.
-
Parton hylles av superstjerne-kollegene: – Vanskelig å leve i en verden uten Dolly
Slik hyller superstjernene Dolly Parton i sosiale medier.
-
Stiller ut kostymene til Freddie Mercury – ville fylt 80 år i år
Noen av Freddie Mercurys mest kjente sceneantrekk skal stilles ut i London i høst.
-
Pluss
Transikon til Oslo: – En drøm i oppfyllelse
Konserten i høst er hans første i Norge noensinne, og er et samarbeid mellom Oslo World og Oslo Pride.
-
Freddie Mercurys piano og mikrofon på auksjon
Et piano og en mikrofon brukt av Freddie Mercury skal under hammeren i oktober. Gjenstandene kan bli solgt for flere hundre tusen pund.
-
Prins Harry og Elton John dømt til å betale millionsum til britisk medieselskap
Elton John, mannen hans David Furnish, prins Harry og tre andre saksøkte Associated Newspapers for ulovlig praksis. Etter tapet i juli dømmes de nå til å betale sakskostnader.
– Oslo er proppfull av konserter året rundt, men hvis du vil ha en konsertopplevelse som er langt utenom det vanlige, bør du få med deg «Havresekken» på Godlia Velhus 9. desember. «Havresekken» er et musikalsk troll-i-eske-konsept som arrangerer konserter i osloområdet stort sett hver måned. Konseptet har mottoet: «Vi gir deg artister du ikke veit du liker, sanger du ikke har hørt, på steder du ikke visste du kom til å trives». Dette er årets siste arrangement og et must å få med seg.
Tuva Syvertsen er frontfigur i gruppa Valkyrien Allstars. Forrige måned slapp de sitt tredje album «Ingen hverdag», og denne måneden har hun, Ola Hilmen og Erik Sollid turnert Norge rundt med nye og gamle låter. 22. desember er de klare for konsert på John Dee i Oslo.
– Før dette er det gøy å kunne kjøpe billetter til en konsert hvor du egentlig ikke aner hva du går for å høre på. Slik er det nemlig med «Havresekken». Kvelden kan by på alt fra knallhard kveding til folkelig rock, seig jazz, stram elektronika eller fullstendig fri blues. I løpet av kvelden får man ikke bare ett band, men minst tre. Jeg er med og booker og kan stå inne for kvaliteten. Jeg kan ikke si sikkert om det ligger an til skeive aktiviteter denne dagen, men flyeren som du finner på havresekken.no, er i det minste lilla. En farge som er ganske gay.
– Hva var din siste kulturopplevelse?
– Siste gang jeg ble utsatt for noe annet enn min egen musikk, var da Gillian Welch og David Rawlings spilte på Rockefeller i slutten av oktober. Jeg hadde hørt meg opp i mange år og gledet meg vilt til at de skulle komme til Norge. Jeg satt på billettservice og panikkjøpte da de åpna salget. Jeg har aldri opplevd et fullsatt Rockefeller så stille under låtene. Det var en strålende konsert og en utmerket opplevelse.
– Hva har vært den beste kulturopplevelsen i det siste?
– Jeg har røket på ett litt uventa battle-rap-kick i det siste, takket være en norsk rapper som går under navnet Nils m/Skils. Han har vært i Canada og battlet en av USAs beste battlerappere. Etter å ha sett dette minst 30 ganger på youtube begynner jeg å få en slags forståelse for hva det dreier seg om. Jeg blir så forferdelig imponert over folk som er flinke med ord selv om man kan stille en del spørsmålstegn ved sjargongen. Dette egner seg virkelig ikke for homoer med selvrespekt og høyt blodtrykk.