Teater

Tre Heddapriser til «Sykdom og sosial nød»

Dag Johan Haugeruds teaterdebut gjorde storeslem under Heddaprisene. Hedersprisen gikk til en annen skeiv dramatiker. 

Prisen for beste scenetekst gikk til Dag Johan Haugerud for «Sykdom og sosial nød» - som hanket inn tre Heddapriser for Nationaltheatret.
Publisert Sist oppdatert

Filmskaper og forfatter Dag Johan Haugerud, som har skrevet stykket «Sykdom og sosial nød», og  også står for regi, fikk prisen for beste scenetekst. Stykket var også hans regidebut.

Mange kjenner allerede filmskaperen fra flere filmsuksesser, blant annet «Drømmer» som fikk Gullbjørnen i Berlin.

– En dialogens mester gjør den naturlige samtalen til kamparena i et verbalt scenefyrverkeri, skriver Hedda-juryen i sin begrunnelse.

Haugerud selv sa til Blikk under prøvene på stykket dette om dialogen:

«Jeg tenker ikke at jeg skriver komedier, men karakterene har humor og tør å tøyse. For meg gjør det det hele litt mer sannferdig. Komikk fungerer som smøring i samtaler – hvis du tar det helt bort, blir samtalen mindre sann.»

Hva det innebærer å være syk

I stykket møter vi det lesbiske kjæresteparet Mona og Desiree, mens Monas gamle venninne Kristin er på besøk. Kristin har nylig gjennomgått en stor operasjon og prøver å tilpasse seg livet med inkontinens, samtidig som hun gjenoppretter kontakten med Mona.

– Det handler om å være pasient og pårørende, om hvordan det er å være syk i et samfunn som er så fokusert på «friskhet», hva nå det er, og om hvor ulike forutsetninger mennesker stiller med i møtet med helsevesenet.

– Det å være syk, hva det innebærer rent følelsesmessig, og hvordan det kommer til uttrykk verbalt, er også veldig individuelt.

Paret opplever ifølge Haugerud det å være lesbisk som en styrke.

– Det samme gjelder en mannlig homse-karakter som holder et foredrag; han har også vært syk, og er først og fremst opprørt over hvor mye språk, selvtillit og økonomi har å si for både sykdomsforståelsen og behandlingen, sa Haugerud til Blikk. 

– Omsorgsarbeid

Petronella Barker fikk prisen for beste skuespiller for sin innsats i stykket. Nationaltheatret fikk prisen for beste teaterforestilling.

– Aldri har vi ledd så hjertelig av inkontinens og livsendrende sykdom, og sjelden har en teaterdebutant og et samstemt ensemble spilt hverandre bedre, sier juryen.

De karakteriserte forestillingen som omsorgsarbeid på scenekunstens premisser.

Forestillingen «Sykdom og sosial nød» er både morsom og ærlig. Den handler om sykdom og uhelse, klassetilhørighet og det å være medmenneske.

Æresprisen til Lygre

Heddakomiteens ærespris gikk til dramatikeren Arne Lygre. Han får prisen blant annet for hvordan han har løftet norsk dramatikk til store internasjonale høyder.

– Han skildrer menneskets evne til å se seg selv og andre i nye sammenhenger, og beriker og inspirerer norsk og europeisk scenekunst.

Heddaprisene ble delt ut på Nationaltheatret søndag ettermiddag. Prisene er blitt delt ut siden 1998. I år var det til sammen 43 nominerte til 13 priser.

Kveldens konferansierer var operasangeren Adrian Angelico og skuespiller Kjersti Tveterås.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS