Kultur

Skeiv, samisk ungdomsserie nomoniert til Emmy-pris

Den samiske ungdomsserien «Oro jaska – hold kjeft» er nominert til internasjonal Emmy-pris.

Nå er «Oro jaska» Emmy-nominert. Den samiske ungdomsserien har Kátjá Rávdná Broch Eienbakken og Vegard Bjørsmo i hovedrollene.
Publisert Sist oppdatert

Under den engelske tittelen «Shut UP» er den Emmy-nominert i klassen for liveaction for barn og unge, sammen med produksjoner fra Kenya, Storbritannia og Brasil.

De internasjonale Emmy-prisene deles ut til TV-program laget utenfor USA, og de nominerte er fra 26 land.

– At dette lille, sårbare, samiske prosjektet skulle få anerkjennelse på den aller største internasjonale arenaen for TV-produksjoner er så stort at det nesten er umulig å beskrive med ord, sier serieskaper Silje Bürgin-Borch til NTB:

– Vi har kjempet så hardt for denne serien, og den er så utrolig viktig for oss. Da betyr en nominasjon som dette mye for mange.

Første forsøk

Bürgin-Borch måtte lese mailen fra det internasjonale Emmy-akademiet flere ganger for å være sikker. «Oro jasket – hold kjeft» er hennes første TV-serie, så det ble Emmy-nominasjon på første forsøk.

– Vegard Bjørsmo, som er med på å lage serien, var 19 år da vi begynte å jobbe sammen, sier hun. 

Bidrag på manussiden kom også fra Eila Marie Engkvist Mutoka og forfatteren Katrine Nedrejord.

– Når du vokser opp i bygda uten rollemodeller, kan det føles umulig å finne en vei framover. Det er lett å fortrenge hvem du egentlig er, sa Bjørsmo til Blikk tidligere i år

Den seks episoder lange dramaserien tar opp tøffe temaer som overgrep, taushetskultur og skeiv kjærlighet – sett fra et ungt, samisk perspektiv.

Den er laget av Alfred Film og TV og Feelgood SFT for NRK , som viste den før jul i fjor.

Fortalt innenfra

– Dette er den første samiske dramaserien på 30 år, så det var upløyd mark. Den er fortalt innenfra, og det er viktig. Historisk sett har det vært vanskelig for urfolksfortellinger å få samme interesse i befolkningen. Men Emmy-nominasjonen betyr mye også for hele dramabransjen i Norge, som er under press for tiden, sier Silje Bürgin-Borch. 

– Kreativiteten og kvaliteten på årets nominerte gjenspeiler bransjens globale styrke, sa Bruce L. Paisner, som leder det internasjonale Emmy-akademiet, til Hollywood Reporter.

Vinnerne vil bli annonsert på den 53. internasjonale Emmy-prisutdelingen i New York City, mandag 24. november 2025, ifølge NRK.

I august ble det kjent at «Oro Jaska» også er nominert til Europas største TV-pris, Prix Europa, som deles ut 10. oktober. Den har vært vist ved en rekke festivaler ute og hjemme.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS