Nyheter
FRI har anmeldt Frp-politiker etter regnbueflagg-uttalelse
Foreningen FRI har politianmeldt Indre Østfold-politiker Håvard Jensen (Frp) - og viser til tre punkter i Straffeloven.
Stephen Adom, leder av FRI i Norge, og Marianne Gulli, leder av fylkeslaget FRI Oslo og Viken.
Pressefoto: Petter Ruud-Johansen/FRI
– Det er så til de grader over streken å ytre seg på denne måten, og derfor har vi i dag anmeldt saken til politiet. Dette er en grov og hatefull trussel. Ikke minst er det skjerpende, også i følge straffeloven, at trusselen kommer på bakgrunn av det å være skeiv, sier Marianne Gulli, leder i FRI Oslo og Viken, i en pressemelding fra FRI onsdag.
Uttalelsen som FRI viser til skal ha kommet tirsdag 20. mai i en pause under et kommunestyremøte i Indre Østfold kommune, etter det som skal ha vært en opphetet debatt om regnbueflagg i skolene, der Frp var kritiske.
«Jage med øks»
I pausen skal gruppeleder i Indre Østfold Frp, Håvard Jensen, ha kommet bort til Ravn Villtokt, gruppeleder for Rødt i Indre Østfold og styremedlem i FRI Oslo og Viken, og uttalt blant annet følgende:
Digital
12 måneder
699,-
KJØP
Digital + Magasin 12 måneder
798,-
KJØP