Film

Skeiv festivalsjef med ny pro-palestinsk filmfestival i Bergen

Tor Fosse har laget en egen pro-palsetinsk filmfestival. Palfilm åpner i Bergen torsdag. 

– Fordi jeg er en homofil mann, svarte daværende festivalsjef Tor Fosse kontant når Blikk spurte hvorfor BIFF opprettet et eget skeivt sideprogram. Bildet fra hans siste år som BIFF-sjef.
Publisert Sist oppdatert

To år etter at Tor Fosse gikk av etter mange år som sjef for Bergen internasjonale filmfestival (BIFF) er han tilbake med ny filmfestival. 

Torsdag åpner Palfilm i Bergen. En filmfestival med utelukkende pro-palestinske filmer på programmet. 

Fosse, som fra før av er ansvarlig for at BIFF er eneste norske festival med et eget skeivt sideprogram, har i flere år drevet distribusjonsselskapet Tour de Force. 

Selskapet er, sammen med blant annet LO og Norsk Folkehjelp, avsendere for festivalen. 

Fra lammelse til handling

Til Bergens Tidende sier Fosse: 

– Når det gjelder Palestina, har jeg følt på en avmakt og apati i flere år, som mange andre. Men min lammelse har blitt til handling på grunn av min bakgrunn som filmformidler gjennom 45 år. 

Fosse forteller til Blikk at han begynte å sysle med tanken om å lage Palfilm allerede da han gikk av som festivalleder for BIFF ved årsskiftet til 2024.

– Men det var i 2025 jeg søkte Fritt Ord om tilskudd.  Noe som var første steg til å realisere festivalen, som ikke har noe offentlig støtte, sier Fosse. 

– Sier seg selv 

Bakgrunnen for festivalen mener han gir seg selv etter snart to og et halvt års massakre av mer enn 20.000 uskyldige barn og mange kvinner og menn, i tillegg til Hamas-soldater.

– Når en bomber sivile mål på den måte sionistene har gjort i Gaza, ikke bare uten hensyn til sivilbefolkningen, men også målrettet mot skoler og sykehus, sier det seg selv at det er sivile som bærer de største lidelsene og utgjør de fleste dødsfallene.

– Når sionistene i tillegg utraderer alle de fire universitetene og makulerer alt av arkivmateriale – både skriftlig, så vel som filmmateriale produsert av palestinerne opp gjennom årene – er det ikke noe mer konkret eksempel på at de bedriver etnisk rensning av hele den palestinske kulturen.

– Hvorfor det er viktig med egen propalestinsk festival? 

– Fordi det kan overbevise folk her hjemme at den eneste måten vi kan få straffet et land som ellers synes å være straffri, er å boikotte deres varer slik Sør-Afrika ble kvitt apartheid. Sionisme er rasisme og rasediskriminering.

– Mandela sa det slik at frigjøringen fra apartheid er ufullstendig uten palestinernes frihet.

Programmert etter tidslinje

Programmet har han kuratert mer eller mindre kronologisk etter hendelser, og ikke utgivelsesår. Åpningsfilmen er «Palestine 36» fra i fjor. 

– Den beretter om opprøret mot det britiske mandatområdet som Palestina ble, og videre følger «Tantura» (2022) som beskriver en av flere massakre som fant sted under Al Nakba – katastrofen i 1948 da sionistene startet sin etniske rensning og palestinerne la på flukt, noe sionistene kalte frivillig forflytning til Vestbredden, Gaza og land som Jordan, Syria og Libanon. 

Etter dette kommer det han kaller mesterverket «All that's left of you» (2025) av palestinsk-amerikanske Cherien Dabis. Dabis spiller selv hovedrollen som moren i denne familiekrøniken som spenner over tre generasjoner. 

– Den har jeg rett og slett importert og fått lov av Dabis å re-titulere «Mitt Palestina». Denne er selve hovedfilmen. 

I tillegg vises to filmer om Vestbredden og de illegale bosetternes hensynsløse ideologi «The Settlers» og Where Olive Trees Weep». 

– Og tre filmer om Gaza, en før 7. oktober 2023 og så «The Mission» (2025), om kirurgers kamp for å redde liv, samt « Hind Rajib - Stemmen fra Gaza» (2025) som alle kan se nå på kino.

Linjer til Trump

Fosse trekker også fram at festivalen avslutter med dokumentaren «The Palestine Exception» (2024). 

– Den omhandler Ny-McCarthyismen i USA etter at høringer i Kongressen har gjort lærere og studenter som demonstrerer for Palestina mot Israel ved universiteter kneblet og Trump holder tilbake store overføringer. 

– Trumps læremester, advokaten Roy Cohn, var jo McCarthys høyre hånd som belønning etter at han som aktor fikk dømt Rosenbergerne til døden som kommunister og spioner. 

 – Vil det også komme flere festivaler fra deg?

– Kanskje flere utgaver av Palfilm. For som Holocaust markeres årlig den 27. januar, skal heller aldri Gaza noensinne glemmes.

Hele programmet kan du lese på på Palfilm.no

Powered by Labrador CMS