
Lil Nas X topper hitlistene i Saudi Arabia
Låta om homofil kjærlighet gjør det stort i landet hvor homofili er ulovlig.
Den åpent homofile rapperen Lil Nas X sin nyeste singel «MONTERO (Call Me By Your Name)» har skapt stor debatt verden over. Men på mindre enn to uker klarte låta å toppe hitlister i blant annet Norge, Canada, Hellas, Litauen og Slovakia.
Kontroversen rundt låta har i stor grad dreid seg om Lil Nas X sin skamløse fronting av det å være skeiv – og selvfølgelig at han i musikkvideoen rir en strippestang rett ned i helvete, for så å sette seg på selveste Satans fang. Videoen ender med at rapperen tar livet av djevelen.
På mandag twitret Lil Nas X at singelen har klatret forbi både Justin Biebers comebacksingel «Peaches» og The Weekends «Save Your Tears», og nå topper Saudi Arabias hitlister.
“Vi er nummer 1 i Saudi Arabia” skrev en sjokkert Lil Nas X.
WE NUMBER 1 IN SAUDI ARABIA WTF LETS GOOOO pic.twitter.com/bAvdP3M1sq
— nope 🏹 (@LilNasX) April 12, 2021
Dette er en milepæl både for rapperen og for landet – hvor likekjønnede forhold er ulovlig og straffes med døden.
I følge Human Dignity Trust avhenger straffen for skeivt samkvem i Saudi Arabia av forholdene, og konsekvensene kan variere. Gifte menn straffes med dødsdom for å ha sex med en av samme kjønn. Ugifte menn straffes med piskeslag.
Straffene er ikke bare begrenset til seksuelle aktiviteter. I fjor ble bloggeren Mohamad al-Bokari fra Yemen dømt til 10 måneder i fengsel for å ha postet innlegg i sosiale medier til støtte for LHBT+rettigheter.
Flere av Lil Nas X sine følgere skriver at nyheten om singelens seiersgang i Saudi Arabia gir håp i kampen for skeive rettigheter i landet. Skeive menneskerettighetsaktivister har applaudert, og en fan skriver på twitter at om «MONTERO (Call Me By Your Name)» bare hjelper én trans eller skeiv tenåring vil all lidelsen i Saudi Arabia være verdt noe.
Nylig var Lil Nas X igjen i hardt vær, da han lanserte et samarbeid med Nike om å lage joggesko fylt med blod.
Samarbeidet viste seg imidlertid å være en løgn. Rapperen hadde samarbeidet med et kunstkollektiv, ikke Nike om prosjektet. Skoprosjektet ble avbrutt etter trusler om søksmål fra Nike.
-
Pluss
Nye retningslinjer for skeive iranere som søker asyl i EU: – En velbegrunnet frykt
-
Pluss
Ingen ankesak: – Viktig at retten slo fast at angrepet var rettet mot skeive
-
Brandi Carlile og Elton John slipper album
-
Saksøker Trump over anti-trans-presidentordrer
-
19-åring dømt til forvaring for drapet på Oliver Ravn Rønning
-
Utlevering av aktivist til Ungarn var ulovlig, slår tysk domstol fast
-
Pluss
Denne skolen tiltrekker seg mange skeive: – Her skiller man seg ikke ut
-
Finsk politi: Drapet på Janne Puhakka var overlagt og brutalt
-
Pluss
Helsestasjon for kjønn og seksualitet har flyttet
-
Forsøker fjerne «Emilia Pérez»-stjerne