F.v. Tarjei Nysted, Sven Henriksen og Thor Erik Fjellvang.
Sven Henriksen tolker Waits
Sven Henriksen rekker kun å gjøre én Tom Waits-konsert denne høsten. Og da skal han synge sangene hans på amerikansk og i et kirkerom.
I 1996 ga Sven Henriksen ut albumet «Rød Pust» der han selv hadde oversatt og framførte Tom Waits tekster på norsk. Det ble en stor suksess, selv om konkursen lurte rundt hjørnet; han hadde nemlig ikke spurt Waits om lov. Men det ordnet seg, og Henriksen spilte over 100 konserter rundt omkring i landet.
I Kulturkirken Jakob i oktober skal Henriksen igjen formidle tekstene til Tom Waits – denne gangen på hans eget språk. Men han skal ikke forsøke å høres ut som Tom Waits.
– Jeg kunne godt gjort det, men det er ikke noe poeng i å synge karaoke, poenget er å formidle Waits sine poetiske tekster og gjøre ham tilgjengelig for andre enn den svorne fansen, sier Henriksen.
Les også
-
Pluss
Solformørkelse: 7000 danset i stummende mørke med Björk og Arca
– Dette får man bare oppleve én gang i livet, og jeg får dele det med dere! sa Arca, før Björk entret scenen i et digert ballongkostyme.
-
Eurovision 2027 blir i den bulgarske havnebyen Burgas
Bulgarias fjerde største by med drøyt 200.000 innbyggere blir vertskap for neste års Eurovision-konkurranse.
-
Pluss
Dette er de skeive artistene på Øya
Fra punk og undergrunn til soul og elektronisk pop. Flere skeive artister og band skal spille på Øyafestivalen. Her er oversikten.
-
Pluss
Madonna + Kylie = (endelig) sant
Etter nesten 30 år med t-skjorte-hyllester, felles produsenter og uanmeldte sceneopptredener, gir Madonna og Kylie Minogue endelig ut sin første offisielle låt sammen.
-
Pluss
Nå er han gift
Popartisten Ramón Torres Andresen fikk i helgen ja fra sin Herman Henriksen.
-
Pluss
Skeive kunstnere holder Sinéad O’Connors arv levende
I dag, 26. juli, er det tre år siden Sinéad O’Connors død. Men den irske artisten fortsetter å inspirere skeive kunstnere. I Manchester ble hennes musikk nylig utgangspunktet for en ny danseforestilling av Sonya Tayeh. Også Christeene og Jacob Alon har tatt utgangspunkt i musikken hennes.
-
Pluss
– Hun har fremmedgjort en stor del av fanskaren sin
Da Róisín Murphy i sommer sa at «transaktivister» ikke var velkomne på konsertene hennes, blåste den irske artisten nytt liv i en debatt som har fulgt henne siden 2023.
-
Pluss
Er første lesbiske kvinne på forsiden av Playboy: – Føltes litt som et «fuck you»
Cara Delevingne er den første åpne lesbiske forsidepiken i magasinets historie.
-
Pluss
– Jeg opplevde selv hvor viktig det var å ha artister som var åpne da jeg var i skapet
Artist og låtskriver Sval Rosenløw Eeg tror kanskje at hennes beste sommerminne er fra denne sommeren. I dag er hun gjest i Blikks sommerspalte.
-
Slipper samlealbum med unike Bowie-låter
Et samlealbum med flere ukjente låter av Davie Jones, som senere tok navnet David Bowie, slippes i september.
Anlegg for melankoli
Tom Waits som fyller 70 år 7. desember, har vunnet flere Grammy-priser, og ble innlemmet i Rock and Roll Hall of Fame i 2011. Til tross for at han bare har spilt i Norge to ganger, på Club 7 i Oslo i 1977 og i Oslo Konserthus i 1985, så har sangeren, låtskriveren, skuespilleren og historiefortelleren svært trofaste tilhengere i Norge.
– Han er ikke så stor eller kjent hjemme i USA som man skulle tro, altså ut fra vårt forhold til ham. Men nordmenn har virkelig trykket ham til brystet. Jeg tror det har noe med nordmenns anlegg for melankoli å gjøre, vi liker Madrugada og Leonard Cohen og vi liker Waits. Han har dybde i sine tekster, både musikalsk og poetisk og vi liker alvoret hans. Han har et stort univers, sier Henriksen.
Dette universet formidler han sammen med sine medmusikanter Tarjei Nysted og Thor Erik Fjellvang som trakterer blant annet munnharpe og hardingfele.
– Kanskje ikke instrumentene en skulle forvente?
– Waits tangerer veldig ofte det folkelige. Mange av melodiene henter inspirasjon fra særlig den irske tradisjonsmusikken, så jeg tenker at Waits sine sanger også kler mer enkle og nedstrippede arrangementer. Men vi bruker kirkeorgelet også, da vet du og da skal jeg love deg at hele huset rister!
Men nordmenn har virkelig trykket ham til brystet. Jeg tror det har noe med nordmenns anlegg for melankoli å gjøre, vi liker Madrugada og Leonard Cohen og vi liker Waits.
Noe sakralt og større
I 1985 ble Jakob Kirke nedlagt som menighetskirke, men er fortsatt et vigslet kirkerom. I 2000 gjenoppsto den som om en ny kulturscene og er i dag Norges eneste rene kulturkirke.
– Du skal synge i et vigslet kirkerom, det er kanskje ikke et sted man ville vente å finne deg?
– Jeg tok sterk avstand fra religion da jeg var yngre. Men jeg tror. På noe sakralt, noe som er større enn oss og jeg tror at vi kan møte det i kunsten. Og ja, også i kirkerommet. Når vi gir oss over til sangen og instrumentene og stemningen. Det oppstår en inderlig kontakt mellom oss som er tilstede, og noe som er større enn oss. Hva det er vet jeg ikke, men det er der.
– Tenker du at du viser andre mennesker, de som kanskje ikke er så sakrale av seg, en flik av noe åndelig når du synger Tom Waits i en kirke?
– Det har jeg ikke tenkt over, men der er kanskje noe i det. Å lage en liten åpning mot det som er større enn oss selv. I så fall forsøker vi å gjøre det med enkle metoder. Det vil si, få det til å låte enkelt og mektig, men ikke jålete. Som formidler er jeg et mellomledd mellom det som skal ut og de som skal ta imot. Poenget mitt er å tolke de fantastisk fine tekstene til Tom Waits i en ny ramme. Det tror jeg vi får til!
Sven Henriksen synger Tom Waits, onsdag 16. oktober kl. 19.30, Kulturkirken Jakob, Hausmannsgate 14, Oslo.
Les også
-
– Jeg hadde helt andre planer for livet enn det her
– På de ti årene jeg har vært ute. Det har blitt så ekstremt. Grensene er flyttet. Og nå virker det som om mange ikke en gang er i stand til å identifisere hatet, skriver Karoline Skarstein, samfunnsdebattant og tidligere leder i FRI Rogaland.
-
Bil kjørte aggressivt mot parade i Trøndelag: – Ekkelt og ubehagelig
Mann siktet for hatefulle ytringer etter å ha kjørt mot paraden i Orkanger i helgen.
-
Klaveness hamrer løs mot Fifa igjen: – Uakseptabelt
Fifas fjerning av Kevin Lamour får fotballpresident Lise Klaveness til å rase.
-
Ordkrig i hetsedebatt mellom Svenneby og Helgheim: – Fremstår som en muslimsk predikant
Frps Jon Helgheim mener negativt fokus på hets skremmer folk fra å delta i samfunnsdebatten. – Tonedøvt, mener Høyre-Nestleder Ola Svenneby.
-
– Vi trodde vel egentlig at vi var de eneste skeive på jorda
Skeiv lengsel har fått større plass når Beforefrances nå er klare med ny musikk. Onsdag inviterer de til gratis minikonsert og kortfilmvisning i Oslo.
-
FRI-lederen gir seg
Leder i FRI Stephen Adom tar ikke gjenvalg til høsten.