To forskjellige homosyn

Publisert

Hvem som blir den neste presidenten i USA vil bli avklart i løpet av onsdag. Homofiles rettigheter har ikke stått øverst på debattlista, men McCain og Obama vil prege homolivet i USA på to helt forskjellig måter om de blir president. Barack Obama og John McCain har vært innom de fleste temaer i løpet av den lange valgkampen, men homofiles rettigheter har det ikke blitt snakket altfor mye om. Mange homoaktivister har gått ut og etterlyst en større debatt om temaet, og har følt at kandidatene har unngått spørsmålet i stor grad. Likevel er det ingen tvil om at Obama og McCain har helt forskjellig ståsted når det gjelder rettigheter til lhbt-personer.

Åpne i militæret

Obama støttet en lovgivning som ville forby diskriminering på grunnlag av seksuell orientering homofiles rettigheter mens han var senator i Illionois. Obama har også støttet lovgivning for å utvide de føderale lovene i forbindelse med hatkriminalitet. Han har også uttalt at den tradisjonelle «don’t ask, don’t tell»-praksisen i militæret må vekk. Dette vil gjøre det lettere å være åpen om sin seksualitet, noe det absolutt ikke er i dag. Barack Obama mener også at homofile og lesbiske bør ha de samme rettighetene til å ha barn som heteroseksuelle. Barack Obama har sagt at han støtter partnerskap, men han er imot homofilt ekteskap. I et intervju med Chicago Daily Tribune uttalte Obama at han som kristen mener at ekteskapet er mellom mann og kvinne, men han ville kjempe for at hver enkelt stat skal få bestemme selv om de vil la homofile gifte seg. Obama har også gått ut og bedt innbyggerne i California stemme mot proposisjon 8, som vil forby lesbiske og homofile å gifte seg i staten.

Imot ekteskap og adopsjon

John McCain holder seg til de tradisjonelle, konservative verdiene når det gjelder homofiles rettigheter. Han har uttalt at han skjønner at homoene ønsker egne seremonier, men at han er mot homofilt ekteskap. McCain mener også at homofile ikke skal adoptere barn fordi det er riktigst at en mann og en kvinne oppdrar et barn. I tillegg er McCain sterkt imot at åpne homofile skal tjenestegjøre i militæret. I forhold til proposisjon 8 ønsker McCain at Californias innbyggere støtter forslaget som forbyr homofile å gifte seg i delstaten.Sarah Palin, som blir visepresident dersom McCain vinner valget, har gått enda sterkere ut mot homofiles rettigheter. Palin mener det må innføres en overordnet lov som ikke gir muligheten til at staten selv kan tillate homofilt ekteskap.

Videreføring av Bush-politikken

Bystyremedlem i Oslo og leder av Aps homonettverk, Håkon Haugli, har brukt mye tid på å følge med i den amerikanske valgkampen. Ikke overraskende håper han at Obama vinner, men Haugli tar ingenting for gitt før alle stemmene er talt. – Tradisjonen i USA er at det blir brukt mye tid på verdidebatter som abort og homofili i valgkampen. Dette har republikanerne vunnet på, så kanskje er det bra at de har snakket mest om finanskrisen denne gangen, sier Haugli. Ap-politikeren oppfatter McCains homopolitiske ståsted som en videreføring av politikken som har vært ført de siste åtte årene. Men Haugli oppfatter ikke republikaneren McCain som en kynisk politiker som har brukt all makt på å skyve homofile vekk.

Oppsving med Obama

– Dersom McCain blir valgt vil det ikke skje noe særlig mer på homorettighetsfronten i USA enn det vi ser i dag. De føderale myndighetene vil ikke gjøre noe ekstra, men de siste årene under Bush har vi likevel sett at en del har skjedd på delstatsnivå, sier Haugli.Han tror homokampen i USA vil få et oppsving hvis Obama blir valgt til president. Som senator var han liberal, og derfor regner Haugli med han vil bli det som president også. – Obama går ikke på akkord med sine egne prinsipper. Han har gjort en del konkrete tiltak allerede i forhold til homorettigheter. Dersom han blir valgt er det sannsynlig at det blir strengere lover mot hatkriminalitet og en styrkning av generelle rettigheter for lhbt-gruppen, avslutter Haugli.YouTube-linker: Obama om homofilt ekteskap McCain vs Ellen DeGeneres

Powered by Labrador CMS