Skeivt og poly skoleliv
Sesong 2 av «Élite» annonsert.
Les også
-
Hvorfor snakker alle om heterofile kvinner når de diskuterer den nye skeive hit-serien Heated Rivalry?
Doktorgradsstipendiater ved Universitetet i Agder skriver om «Heated Rivalry» og det usynlige skeive fellesskapet.
-
Skeiv norsk-samisk serie nominert til storpris i Europa
Ungdomsserien «Oro jaska – hold kjeft» er nominert til Prix Jeunesse, den fremste prisen i Europa for barne- og ungdomsserier.
-
Pluss
«Heated Rivalry»-stjernene blir olympiske fakkelbærere
«Heated Rivalry» har norsk premiere i dag. Nå bekreftes det også at hovedrolleinnehaverne Hudson Williams og Connor Storrie blir fakkelbærere under OL i februar.
-
Pluss
Suksesserien «Heated Rivalry» til Norge i januar
Den romantiske dramaserien «alle snakker om» har premiere for norske strømmere på HBO Max senere i januar.
-
Familiefaren lever et hemmelig liv på byens sauna. Det er ikke lett å se på
– Det viktigste budskapet i «Ølhunden Berit» er hvor ødeleggende taushet kan være, skriver Helseutvalget, Kirkens Bymisjon Aksept og HivNorge.
-
Stor norsk-samisk delegasjon i New York for historisk Emmy-prisutdeling
– At en samisk dramaserie blir nominert, er historisk. Og det betyr ekstra mye når det også er den første samiske dramaserien på 30 år, sier Silje Bürgin-Borch.
-
Pluss
Ny serie tar for seg homofili i det amerikanske forsvaret – Pentagon raser
Netflix-serien «Boots» skildrer en skeiv ung manns møte med det amerikanske militæret – og seg selv – på begynnelsen av 1990-tallet.
-
Pluss
Ny Netflix-serie utforskar hypermaskulinitet frå transperspektiv
Komikaren Mae Martin, mellom anna kjend for å ha skapt fjernsynsserien «Feel Good», er aktuell med ein ny thrillerserie.
-
Skeiv, samisk ungdomsserie nominert til Emmy-pris
Den samiske ungdomsserien «Oro jaska – hold kjeft» er nominert til internasjonal Emmy-pris.
-
Dramaserien om Henki fikk milliontilskudd fra EU: – Håper serien står igjen som en bauta
Som eneste norske produksjon fikk den kommende TV-serien «Henki» 500.000 euro – nær 5,9 millioner kroner – i EU-tilskudd.
Den spanske serien «Élite» hadde premiere på Netflix i 2018, og hadde 20 millioner seere. Nå er sesong 2 annonsert, og vil slippes i løpet av året. Flere av karakterene er skeive. Serien er satt til en privat eliteskole for barna til Spanias rikeste og mektigste. De tre arbeiderklasseungdommene Nadia, Samuel og Christian får stipend til skolen etter at deres gamle skole stenges. I utgangspunktet blir de ignorert på grunn av bakgrunnen sin, og det blir sammenstøt mellom de som har alt og de som ingenting har å miste, men gradvis får de innpass. Flere av plottene handler om skeive og poly-relasjoner der karakterene gis tid til å utforske identitet og seksualitet.
Serien blir beskrevet både som melodrama, high school-drama og krim. En av karakterene blir drept, og etterforskningen er en del av plottet. David Griffin fra underholdningsnettstedet IGN mener serien har satt en ny standard for hvordan high school-dramaer bør lages. Fashion-nettstedet i-D har hyllet serien for at den beskriver sjeldent vakre, skeive kjærlighetshistorier, og refererer til historien om rikmannssønnen Ander og muslimen Omar.
Élites første sesong ble raskt en av de mer populære på Netflix. Likevel fikk den kritikk av enkelte troll på sosiale medier for sin skeive representasjon. Ifølge I-D var ikke Netflix nådige i responsen, på Instagram: «Sorry, I couldn’t read your comment because I’m surrounded by all these beautiful rainbows».
Netflix har ennå ikke annonsert når i 2019 andre sesong slippes.