Helse
Skeiv, hivsmittet og ufør i Gaza – ber Norge om hjelp
En skeiv, hivsmittet, og ufør ung palestinsk mann sitter fast i Gaza. Han vet ikke hvor lenge medisinene hans holder. – Det står om livet, sier Thee-Yezen Al Obaide i Tamam.
Dhi Yezen Al-Obaidi, leder i Tamam
Foto: Refel Abeid
– Jeg vil ut herfra, jeg vil til et sted hvor jeg er trygg, blir akseptert og får behandlingen jeg desperat trenger. Jeg vil kunne snakke ærlig og uten skam med en lege og fortelle hva som gjorde at jeg ble syk.
Det sier E.S. Han lever i et krigsherjet Gaza, prisgitt dem han har rundt seg, de samme menneskene som kommer med drapstrusler, fordi han er skeiv.
I tillegg trenger han medisiner som må fraktes over grensen, for i Gaza er det tomt og har vært det lenge, og hjelpeorganisasjonene som frakter medisiner inn i den utbombede regionen blir stoppet på grensen og medisinene konfiskert.
Han har prøvd alle utveier, kontaktet hjelpeorganisasjoner, aktivister og utenlandske myndigheter, men han kommer ingen vei.
Digital
12 måneder
799,-
KJØP
Digital + Magasin 12 måneder
898,-
KJØP