Kunst
ORGINALEN: Her ser vi Fogelstadgruppen på lappeteppet «Avskrift av en Träda» en gang på 20- eller 30-tallet.
Foto: Axel Fredriksson 1930-tal / Åsa Elzén 2020.
Et lappeteppe av skeiv historie
Den Kvinnliga Medborgarskolans utopiske prosjekt fra 1920-tallet inspirerer fortsatt skeive kunstnere.
Jeg elsker Bergen. Kode og Bergen Kunsthall må ta mye av skylden for det. Her snubler jeg stadig over utstillinger som etterlater varige inntrykk. Som da jeg fant en utstilling innerst i rommet bak gavebutikken i Bergen Kunsthall.
Midt på gulvet lå et enormt lappeteppe hvor man ble oppfordret til å ta av seg på bena og kjenne stoffet under fotsålene. På en av veggene kunne jeg lese om Fogelstadgruppen og Kvinnliga Medborgarskolan.
Elisabeth Tamm, en av grunnleggerne av Fogelstadgruppen, bestilte i 1919 et slikt teppe av kunstneren Maja Fjæstad. Tamms ønske var at teppet skulle speile et stykke land som lå brakk.
Det var ikke tilfeldig. Å la jorda få hvile fra menneskelig produksjon, å ta naturen på alvor, var en av mange kjernepunkter i Fogelstadsgruppens filosofi.
Digital
12 måneder
699,-
KJØP
Digital + Magasin 12 måneder
798,-
KJØP