Silvana Imam til Trondheim Pride
6. til 15. september går Trondheim Pride og Saepmie Pride av stabelen. På det rikholdige programmet finnes blant andre Silvana Imam og DRAMAqueen.
Les også
-
Tiltale kan henlegges – hvis Lil Nas X godtar behandling
Lil Nas X – anklaget for å ha angrepet politifolk mens han gikk i hvit underbukse og matchende cowboystøvler midt i veien – kan få tiltalen mot seg henlagt.
-
Pluss
Big Daddy Karsten: – Jeg ble oftere booket til Pride enn til en vanlig lørdag
Podkasten «Frilanslivet» handler om livet uten fast jobb. I en serie laget i samarbeid med Blikk snakker de med skeive frilansere. Her Karsten Marcussen, bedre kjent som rapperen Big Daddy Karsten.
-
Norge sist ut i den andre Eurovision-semifinalen
Norske Jonas Lovv blir sistemann på scenen i den andre semifinalen i årets Eurovision. En klar fordel ifølge den norske MGP-sjefen, Mads Tørklep.
-
Lola Young mest spilt på norsk radio i fjor med «Messy»
Lola Youngs låt «Messy» var fjorårets mest spilte låt på norske radiokanaler – og blant de 100 mest spilte det siste tiåret.
-
Lanserer Eurovision i Asia
Eurovision lanseres i Asia. Ti land er klare for musikkonkurransen, som har finale i Bangkok 14. november.
-
Ellinor Halvari og Ánte Niillas Bongo vant Sami Grand Prix
Ellinor Halvari fra Tana vant sangkonkurransen i Sami Grand Prix med låta «Du Dušši».
-
Pluss
Er vi inne i en skeiv grungebølge?
90-tallet har alltid vært et tydelig referansepunkt i Snail Mails musikk, men på hvert album forskyves det mot nye uttrykk.
-
Pluss
Robyn: Et ikon for alle kjønn
Det er åtte år siden forrige plate, men det føltes ikke som det hadde gått en dag siden sist da hun spilte for fansen i London i går kveld. Robyns «milf-plate» er ute i dag.
-
Pluss
Norsk skeivt ikon synger på ny sang fra svensk stjerne
Folkemusikerne Sara Parkman og Tuva Syvertsen samarbeider på ny sang.
-
Pluss
Robyn-lyttefest på skeivt utested i Oslo: – Et kjærlighetsbrev til Robyns skeive fanskare
Fredag slipper Robyn sitt niende album, hennes første på nesten åtte år, men allerede på torsdag kan du få høre og feire plata på skeivt utested i Oslo.
Fredag 6. september starter årets Trondheim Pride med offisiell åpning i Pride House i Olavshallen kl. 18. Her blir det underholdning, snorklipping og presentasjon av årets program og tema.
Senere samme kveld kan du skaffe deg nye venner når Trondheim Pride og Trondheim Camping inviterer til Speedfriending kl. 21. Da er det også mulig å ta et slag golf med de nye vennene.
Siden går det slag i slag frem til og med søndag 15. september. I programmet finnes både kultur, politikk, debatter og spennende arrangementer, som for eksempel Rainbowsmash: Queers VS Allies, som er en fartsfylt og spennende roller derby kamp hvor queers og allierte kræsjer sammen i en regnbuehyllest til Pride i Ladehallen lørdag 7. september.
Lørdag 7. september er også dato for kick off-fest med Della og MRMRS på Lokal Klubb fra kl. 22.
Pride House i Olavshallen
Tirsdag 10. september kan du høre om situasjonen for skeive i Tsjetsjenia. Pride House inviterer til From Chechnya With Love I Pride House kl. 18 og der møter du den russiske menneskerettighetsaktivisten Valentina Likhosjva, som skal dele funn fra den ferske rapporten «Violence Against Lesbian, Bisexual and Transgender Women in the North Caucasus Region of the Russian Federation». Valentina Likhosjva intervjues av Tove Marie Paasche fra Amnesty International Midt-Norge.
Les også
-
Pluss
Buenos Aires Pride: – En fest og en frihetsfølelse av dimensjoner
-
Pluss
PST: Ingen konkrete trugslar mot Pride
-
Pride i nord trenger samarbeid – ikke maktkamp
-
Pluss
Pride i Troms og Finnmark: – Medlemsdemokratiet er vekke
-
Pluss
Bymiljøetaten skal lede Oslo kommunes paradeflåte: – Opptatt av å vise at kommunen er med
-
Ny Bhatti-rettsak i lagmannsretten
-
Pluss
– Hvis du vil ha et skeivt fellesskap, finner du det ikke her
-
Pluss
Oslo Pride inviterer til møte om Pride som protest: – Situasjonen i Ungarn er fortsatt like ille
-
Det snakkes mye om skeive utsteder. Burde vi også snakkes der mer?
-
Pluss
Skeivå Rogaland formelt stiftet: – Det viktigste er å arrangere Pride
Drama og parade
Fredag 13. september kommer klubben DRAMAqueen til Trondheim Pride for å lage fest på Lokal Klubb. Det blir en fantastisk anledning til å møte kvinner, likesinnede, queers, skeive, ikke-binære, danseglade, festlige og herlige mennesker.
Lørdag 12. september er den store paradedagen. Paraden er det store høydepunktet i løpet av Trondheim Pride. Som en politisk markering og feiring av mangfoldet er paraden solidaritet med alle som ikke kan gå selv. Paraden går kl. 12.30 fra Trondheim Katedralskole og avsluttes med paradeshow i øverste del av Munkegata, med musikk og appeller.
Silvana Imam på Byscenen
Kvelden avsluttes med den store Hovedfesten, som arrangeres av Trondheim Pride i samarbeid med Saepmie Pride og Byscenen. Byscenen, Alma’s og Boxer fylles med musikk, dans, kjærlighet og underholdning for enhver smak. Øverst på plakaten troner svenske Silvana Imam, og i tillegg opptrer artister som SlinCraze og X-dolls.
For oppdatert og fullstendig program, sjekk: trondheimpride.no