
Flytende i Star Wars
Skuespilleren Billy Dee Williams (82) kom nylig ut som kjønnsflytende.
Les også
-
Dag Johan Haugeruds «Drømmer» kan bli Norges Oscar-kandidat
To spillefilmer og en dokumentar kappes om å bli Norges Oscar-kandidat.
-
«Drømmer» nominert til Nordisk råds filmpris: – Føles stadig viktigere å styrke nordisk samhørighet
Dag Johan Haugerud er Norges kandidat til Nordisk Råds filmpris for 2025 med «Drømmer». Han kan bli den første som vinner prisen for tredje gang.
-
Skuespiller Terence Stamp er død
Den britiske skuespilleren Terence Stamp er død, 87 år gammel. Han er blant annet kjent for sin rolle i «Priscilla, ørkenens dronning».
-
Nyrestaurert «The Sound of Music» settes opp på kinoene i september
For å feire 60-årsjubileet til ikoniske «The Sound of Music» slippes en ny 4K-restaurert utgave løs på kinoene rundt i verden.
-
Pluss
Hollywoodstjerner i psykologisk trekantdrama - se traileren til storsatsningen her
I «After the hunt» spiller Julia Roberts en selvopptatt Yale-professor - med et noe uprofesjonelt forhold til sin unge student.
-
Pluss
En taubane til begjær: Ny film om skeiv kjærlighet i de georgiske fjellene
Denne uken har «Gondola» premiere på norske kinoer. En ordløs, skeiv kjærlighetshistorie svevende over de georgiske fjellene – og en oppvisning i førsteklasses flørting.
-
Pluss
Skeiv nordisk kulturfestival på Cuba: – En suksess
Etter ei uke med Pride i Cubas hovedstad Havana, arrangerte den norske og svenske ambassaden i samarbeid med både lokale og nordiske kunstnere en todagers utstilling med skeiv kunst i fokus.
-
James Cameron filmet Billie Eilish-konserter i Manchester
Billie Eilish har et filmprosjekt på gang med «Avatar»- og «Titanic»-skaper James Cameron.
-
Pluss
Dokumentaren «Tre fedre» skal vises på flere filmfestivaler i høst
Even G. Benestad og August B. Hanssens «Tre fedre» skal vises på både filmfestivalen i Haugesund og Oslo Pix Filmfestival i august. Se trailer her.
-
Pluss
Disse skeive filmene kan du se under Oslo Pride
Vega Scene og Cinemateket viser flere skeive filmer i løpet av Pride-uka.
Skuespilleren Billy Dee Williams kom nylig ut som kjønnsflytende. 82-åringen spiller Lando Calrissian i «Star Wars: Episode IX – the Rise of Skywalker», som nylig hadde norsk kinopremiere.
I et intervju med magasinet Esquire i november omtalte han seg selv med både mannlige og kvinnelige pronomen. «Jeg har aldri forsøkt å være noen andre enn meg selv. Jeg anser meg for å være en ganske fargerik person som ikke tar ham eller henne for seriøst. Jeg bruker ‘ham’ og ‘henne’ fordi jeg ser på meg selv som både feminin og maskulin. Jeg er en veldig myk person, og jeg er ikke redd for å vise den siden av meg».
Det er ikke bare Williams som er skeiv Star Wars- universet. Da filmen «Solo: A Star Wars Story» kom i 2018, sier manusforfatteren Jonathan Kasdan at Lando Calrissian, som i denne filmen ble spilt av Donald Glover, er panfil. Glover bekreftet dette også selv til Entertainment Weekly.
«Det er så mange ting å ha sex med. Seriøst, jeg synes ikke det er så rart. Lando Calrissian legger jo an på alle, jeg mener, hva som helst. Han er litt 70-talls swinger. Jeg synes ikke det er rart fordi i verdensrommet er jo alt åpent. Det er ikke bare gutter eller jenter, det er alt.» Calrissians seksuelle preferanser retter seg mot både menn, kvinner og androider, noe manuset i «Solo» ser ut til å bekrefte. Kasdan sier at det alltid har vært mye undertekst i portretteringen av karakteren, både når Glover og Williams har portrettert ham: «Jeg ville likt å få en mer eksplisitt lhbt-karakter i Star Wars-universet. Jeg synes virkelig det er på tide, og jeg elsker den flytende delen av det».
Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker, regissert av J.J. Abrams, hadde verdenspremiere 18. desember 2019.