
Leif-Ove Hansen tilbake som styreleder i HivNorge
Vil ha økt fokus på brukermedvirkning og interessepolitisk arbeid.
Valgkomiteen i HivNorge hadde enstemmig innstilt nåværende styreleder Jens Harald Älgenäs Eliassen for to nye år. Tidligere styreleder Leif-Ove Hansen kom overraskende inn fra sidelinjen og meldte seg som kandidat via benkeforslag – og ble valgt på det digitale årsmøtet torsdag kveld.
Leif-Ove Hansen har lang erfaring fra HivNorge, hvor han var ansatt som styreleder i fire år, fra 2014 til 2019, i tillegg til 10 år med tillitsverv i organisasjonen. Hansen tiltrådte som generalsekretær i Unge funksjonshemmede i mars 2019, en stilling han hadde til februar i år.
I forkant av HivNorges digitale årsmøte 18. mars meldte Hansen seg som styrelederkandidat i en Facebookpost.
Hansen var sentral i arbeidet for å innføre PrEP i Norge. I 2015 inviterte han som styreleder i HivNorge til det første PrEP-seminaret i Norge, der overlege Michelle Hanlon ved Olafiaklinikken ga en oversikt over internasjonale forskningsresultater. USA innførte PrEP-medisin til hivnegative i 2012, mens Norge og resten av Europa hang etter. Internasjonale forskningsresultater viste at medisinen hindrer nysmitte av hiv, noe som fikk i gang PrEP-diskusjonen også her til lands. I januar 2017 ble PrEP til hivnegative innført i Norge.

Chemsex og trans
Leif-Ove Hansen har nye utfordringer han mener HivNorge nå må jobbe med.
– Reell innflytelse. Brukermedvirkning og interessepolitisk arbeid i saker om hivmedisiner, behandlingsmetoder og finansiering og innkjøpsprosesser for slike medisiner, sier Hansen.
– Chemsex er fortsatt en økende trend i visse subkulturer særlig blant menn som har sex med menn, sier Hansen som er opptatt av å vise støtte til Rusreformen, samt samarbeide med andre organisasjoner om reformen.
Hansen mener også at HivNorge må være en synlig trans-alliert organisasjon.
Les også
-
Pluss
Rapport fra studie om 25. juni-terroren: – Har en lang vei å gå
-
Ordføreren i Budapest vil trosse forbud mot prideparade
-
Oslo Pride er større enn noen sinne – Slik blir årets festival
-
Pluss
Inviterer til pride-konferanse om skeive flyktninger i Oslo
-
Pluss
Hvert år sletter Arbeidstilsynet spy-meldinger under Pride
-
Når homofobi pakkes inn i kulturkrig: Ytre høyres front mot kjønns- og seksualitetsmangfold
-
Pluss
Inviterer til Pride-vorspiel på Operaen
-
Pluss
11 Amanda-nominasjoner til Dag Johan Haugerud-filmer
-
Pluss
Politiet erkjenner: Må fortsatt jobbe for å bygge tillit hos skeive
-
Dommer stanser Trumps passregler rettet mot transpersoner