Homoerotikk fra Kazaky
Gruppa Kazaky slapp i dag en karantemusikkvideo til låta «F**king Beautiful». Se den på Blikk nett.
«F**king Beautiful» drypper av homoerotikk og er sterkt inspirert av boybands fra fordums tider.
Slettet på TikTok
Å produsere musikkvideoer i karantenetider byr på utfordringer, og Kazaky er ikke kjent for sosial distansering. «F**king Beautiful» er erotisk, men samtidig innen for grensene til YouTube. Det samme kan ikke sies om TikTok, som ikke bare slettet videoklipp fra musikkvideoen, men slettet like godt kontoen til Kazaky med begrunnelsen «harmful content» ... kanskje plattformen egentlig mente å si «gay propaganda»?
Blikk er ikke prippen. Se hele musikkvideoen nederst i saken.
Hvem er Kazaky?
Kazaky beskriver seg som «sjokkerende, sexy typer som serverer en utrolig kombinasjon av maskulin skjønnhet og koreografi som utfordrer sansene.»
Det første livstegnet til Kazaky kom i september 2010 med låta og videoen «In The Middle», som med en eksplosiv koreografi, kjapt skaffet gruppa en stor og skeiv tilhengerskare verden over.
Via YouTube får flere og flere øynene opp for denne gjengen b-boys i høye hæler og guttas valentinsvideo «Love», sørget for enda flere fans med tida. Blant fansen finner vi også Madonna, som brukte gutta i videoen til låta «Girl Gone Wild».
Kazaky består av Kyryll Fedorenko, Artur Gaspar og Artemiy Lazarev, og sammen må de sies å være en fremmed fugl i det ortodokse og konservative Ukraina. Homoseksualitet er ikke forbudt, men de fleste skeive velger å leve skjult på grunn av de negative holdningene som er svært utbredt blant folk.
Under radaren
Men Kazaky er likevel ikke alene om å flagge regnbuefargene. Mange husker nok dragdronninga Verka Serduchka, iscenesatt av den ukrainske komikeren Andrey Danilko, som deltok i Eurovision Song Contest i 2007. At en dragqueen ble valgt til å representere Ukrainia, ble for drøy kost for ukrainske nasjonalister som krevde at Serdyuchka skulle trekke seg fra konkurransen.
Enn så lenge har Kazaky fløyet under radaren til nasjonalistene og de mange homomotstanderne i hjemlandet. Men blir det bråk, har Kazaky trygge havner de kan rømme til. De siste årene har de vært på en konstant turné som har tatt dem til Pride-festivaler verden over.
Les også
-
Pluss
Skeiv kink-kafé: – Mange lever et liv hvor de må skjule mye av seg selv. Det trenger du ikke her
Kan skeive bruke kink-miljøet som arena for identitetsutforskning? Ja, mener «Unikum» og Victor fra Oslo BDSM. Nå inviterer de skeive inn til Åpen kink-kafé under Pride.
-
– Jeg får ikke lov til å flagge lengre
Aktivist og tidligere leder av Drammen Pride skriver at hun ikke får lov til å flagge med Pride-flagget lengre. Men hun håper at alle som kan, gjør det.
-
Fire av ti unge menn mener skeives rettigheter har gått for langt
Over dobbelt så mange unge menn som unge kvinner mener at kampen for skeives rettigheter har gått for langt.
-
Pluss
Se bilder fra Senior Pride: – Stolthet og glede
Torsdag var det Senior Pride i Oslo.
-
Pluss
«Daddy» er i Oslo: – Å være søt, ung og twink har vært viktig
Da Joel Bray laget «Daddy» i 2019, handlet forestillingen om tap. Sju år senere har den også blitt historien om hvordan han fant tilbake til både kulturen og faren sin.
-
Pluss
Lister Pride: – Litt lite folk her
I helga var det Pride i Farsund, for heile Lister-områe. Arrangørane var tross dalande oppmøte særs nøgde med dei mange transflagga folk hadde brakt med seg.
-
Pluss
Oslo Pride offisielt åpnet
Den offisielle åpningen av Oslo Pride foregikk i Operaen onsdag kveld. – «Empowering», sa kulturministernen.
-
Gifte kvinnelige par får barn like ofte som heterofile par
Gifte par med to kvinner har nå omtrent samme sannsynlighet for å få barn som gifte heterofile par, viser en ny studie fra Folkehelseinstituttet.
-
Kim Frieles minnepris til tyrkisk organisasjon
Den tyrkiske organisasjonen ÜniKuir er tildelt Kim Frieles minnepris for arbeidet for skeives rettigheter i Tyrkia.
-
Pluss
Oslo Pride Up: – Tror publikum vil finne noen de liker, uavhengig av legning
For andre år på rad inviterer Adam Schjølberg til standup-show under Oslo Pride. – Vi har bifile, homofile, lesbiske og transpersoner på scenen. Men først og fremst er alle sykt morsomme!