Politikk

Asheim og Svenneby innstilles til nestledere i Høyre

Henrik Asheim og Ola Svenneby foreslås av valgkomiteen som nestledere i Høyres nye partiledelse. Ine Eriksen Søreide blir som ventet foreslått som leder.

Høyres Ola Svenneby og Henrik Asheim på Stortinget. Foto: Thomas Andersen / NTB
Publisert Sist oppdatert

– Til sammen mener komiteen at dette er laget Høyre trenger for å løfte seg til å bli det ledende partiet på borgerlig side igjen, sier valgkomiteens leder Christian Ingebrigtsen, som også er leder av Trøndelag Høyre, i en pressemelding.

Den foreslåtte ledertrioen vil bli presentert på en pressekonferanse på Høyres hus klokka 14.15.

– Prosessen har vært grundig og vi har tatt oss god tid; derfor har vi også klart å lande på en enhetlig innstilling. Den er basert på grundige samtaler og forventningsavklaringer med kandidatene, men også forventninger ute i partiet, sier Ingebrigtsen.

Bergenseren Peter Frølich (38), som i helgen trakk seg som nestlederkandidat, blir foreslått som medlem i det mektige arbeidsutvalget. Det gjør også Grete Ellingsen (49) fra Nordland.

Utfordrer ikke

Sandra Bruflot (33) fra Buskerud ville bli nestleder i Høyre. Etter at valgkomiteens innstilling kom og hun ikke er nevnt, sier Bruflot at hun ikke vil utfordre den.

– Jeg kommer ikke til å utfordre innstillingen på landsmøtet. Nå skal jeg finne meg en jobb utenfor politikken, og det ser jeg fram til, sier hun til VG.

Heller ikke Erlend Svardal Bøe (32) fra Troms, som også var kandidat, vil utfordre innstillingen.

– Først – jeg er ikke sur! Denne kabalen blir veldig bra. Høyre er ikke enkeltpersoner, men et lag. Dette blir bra, sier han til VG. Margret Hagerup (45) fra Rogaland foreslås som leder av Høyres kvinneforum av valgkomiteen.

Østlands-tungt

Det har gått diskusjoner om den ledertrioen som nå foreslås, og flere i partiet mener at den er for Oslo-sentrert.

Ine Eriksen Søreide er fra Oslo, men er også oppvokst i Akershus og Troms.

– Komiteen trekker fram Eriksen Søreides brede erfaring fra Stortinget, tunge komitélederverv og flere statsrådsposter, men også evnen til å samle og motivere organisasjonen, heter det i pressemeldingen.

Henrik Asheim sitter allerede i partiledelsen som nestleder, og foreslås gjenvalgt. Han er fra Akershus og er stortingsrepresentant på det 12. året. Han sitter nå i finanskomiteen.

– Henrik representerer erfaring og kontinuitet i denne innstillingen, men er fortsatt ung og med livet foran seg, sier Ingebrigtsen.

Valg i februar

Ola Svenneby er avtroppende Unge Høyre-leder. Han kommer opprinnelig fra Hedmark, men stilte til valg til Stortinget fra Oslo og kom ikke inn.

– Det er ikke hverdagskost å løfte en Unge Høyre-leder rett inn i partiledelsen, men vi mener dette er riktig nå, sier komitéleder Ingebrigtsen.

Det foreslås én endring i Høyres sentralstyre, nemlig at Håvard Øvregård går ut og erstattes av ordfører i Bodø, Odd Emil Ingebrigtsen.

Erna Solberg kunngjorde i høst at hun trekker seg som Høyre-leder etter 21 år, og den nye partiledelsen skal velges på et ekstraordinært landsmøte i februar.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS